شماره تلفن:      03538356411
ایمیل: info@doctorhami.com

نکات طلایی درباره خشکی پوست

docotorhami article-skin dryness

پاکسازی شبانه پوست امری ضروری است. صرفنظر از اینکه پوستتان چرب، معمولی و یا خشک باشد. پوست حساس صورت در فعالیت های روز، آغشته به انواع مواد آرایشی ، کرم های ضدآفتاب، باکتری های پوستی، سلولهای مرده، خاک و چربی می گردد که می توانند با بستن منافذ پوست سبب زشتی و سر سیاهی های پوستی شوند. در این مطلب از وبلاگ سایت دکتر حامی قصد داریم به علل و درمان خشکی پوست با شما صحبت کنیم. اگر به این گونه مطالب علاقمند هستید، حتما دیگر مطالب سایت دکتر حامی را نیز مطالعه فرمایید.

شستشوی روزانه پوست صورت

نکته ی مهم در شستشوی روزانه پوستتان این است که این کار را به درستی انجام دهید. برای مثال شستشو با مواد خشن و زبر سبب تحریک پوستی می شود. باید بدانید تنها آب بهترین محلول شستشو برای صورتتان می تواند باشد . صابون ها و پاک کننده های خشن و قوی صابونی میتوانند لایه چربی طبیعی پوست صورت را از بین ببرند و سبب خشکی، سوزش و التهاب در پوستتان شوند.

دوش گرفتن و حمام سبب طراوت و شادابی پوست می گردد. با این حال می تواند سبب از بین بردن چربی طبیعی پوست و خشک شدن آن گردد. آب داغ همیشه چربی ها را زودتر از آب ولرم از بین می برد. بنابراین بهتر است که بیشتر از 15 دقیقه حمامتان طول نکشد.

لایه برداری پوست (اسکراب)

ماساژ و لایه برداری پوست خشک را تحریک میکند، حتی استفاده از لیف ها و اسفنج های زبر نیز برای پوستهای خشک مضر خواهد بود. بهترین راه برای شستن صورت خشک و ضعیف در واقع همان راحت ترین راه است شستن با دستها . مراقب اطراف چشمتان باشید که این نواحی را ماساژ ندهید حتی به آرامی! زیرا در دراز مدت سبب زودتر چروک شدن پوست این نواحی می شود.

هیچگاه سعی نکنید صورتتان را بدون آب و به صورت خشک پاک کنید، زیرا ماساژ و کشیدن حوله روی صورت سبب تحریک و التهابات پوستی می شود در عوض برای تمیز کردن چربی اضافی پوستتان میتوانید صورت خود را ابتدا با آب شستشو دهید و سپس با یک حوله ی پنبه ای تمیز و یا لیف های مخصوص صورت به آرامی تمیز کنید.

لایه برداری سبب از بین رفتن سلولهای مرده پوست می شود و اجازه میدهد که مرطوب کننده ها بهتر به پوستتان نفوذ کنند. اما مالش پوست به وسیله اسکراب ها خشکی پوستتان را تشدید خواهند کرد و سبب پوسته پوسته شدن پوستتان می شوند. بنابرای تنها لایه برداری توسط لیف های مخصوص با دانه های مصنوعی کمتر به پوستتان آسیب نمی رسانند . لایه برداری هیچگاه نباید سبب آسیب ولو جزئی در پوستتان شود در غیر این صورت از لایه بردارهای خفیف تری استفده کنید.

مرطوب کردن پوست

مرطوب کننده ها علاوه بر این که پوستتان را مرطوب نگه می دارند سبب آبرسانی مناسب نیز میشوند. استفاده از مرطوب کننده مناسب 2 یا 3 بار در طول روز امری ضروری است . طریقه ی درست استفاده از مرطوب کننده ها هم به این صورت است که بعد از شستشوی صبح و شب خود به مدت 3 دقیقه مرطوب کننده را روی پوستتان بمالید تا کاملا جذب پوستتان شود. به علاوه فراموش نکنید که در طول روز هم از مرطوب کننده استفاده کنید.

ویژگی یک مرطوب کننده خوب

برای پوست های خشک استفاده ازکرم های مرطوب کننده و روغن ها گزینه مناسب تری از لوسیون ها هستند . ” گلیسرین و پروپیلن گلیکول ها سبب به دام انداختن آب ها در لایه داخلی پوست و آب رسانی بهتر پوست میشوند. همچنین امولسیون هایی مانند آکوئا اوریاژ سکالیا بالم، هیدراتان سنت ژروه ، لانولین، محصولات اکوا دیفوزیون استادرم با تشکیل لایه ای محافظ بر روی پوست مانع خشکی پوست میشوند و رطوبت پوست را به طور کامل حفظ میکنند پس برای داشتن پوستی سالم نیازبه این قبیل مواد است.

برای پوستهای خشک که معمولا حساس هم هستند بهتر است از مرطوب کننده های حاوی اسانس و عطر استفاده نکنید همچنین قبل از استفاده از مرطوب کننده بر روی پوست صورتتان ابتدا چند روز آن را بر روی پوست ساعد تان امتحان کنید و اگر هیچ کدام از علایم حساسیت مانند خارش، قرمزی، سوختگی را نداشتید آلرژی مطرح نمی شود.