شماره تلفن:      03538356411
ایمیل: info@doctorhami.com

بررسی علت ها و درمان تیرگی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم

در این مطلب از سایت دکتر حامی فرد قصد داریم تا در مورد تیرگی دور چشم ها و علل و درمان آن صحبت کنیم. اگر به این موضوع علاقمند هستید، حتما این مطلب را تا آخر مطالعه نمایید. برای مطالعه مطالب بیشتر سری به قسمت وبلاگ دکتر حامی فرد بزنید. همچنین برای مشاهده نمونه کارهای دکتر حامی فرد می توانید به صفحه نمونه کارها مراجعه نمایید.

از مشکلات رایج که هم در مردان و هم در زنان دیده می شود، تیرگی دور چشم ها می باشد. تیرگی اطراف چشم می تواند باعث شود که سن بیشتر به نظر برسد.

تیرگی دور چشم در چه افرادی بیشتر دیده می شود؟

این عارضه می تواند در هر فردی رخ دهد اما بیشتر در افرادی با خصوصیات زیر دیده می شود:

 • با افزایش سن احتمال ایجاد آن بیشتر می شود.
 • از طریق وراثت به افراد منتقل می شود مانند هیپرپیگمانتاسیون دور چشمی.
 • افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر به این عارضه دچار می شوند.

علت ایجاد تیرگی دور چشم

عوامل متفاوتی باعث ایجاد حلقه های تیره دور چشم ها می شود که شامل موارد زیر است:

تاثیر خستگی بر تیرگی دور چشم

خستگی زیاد، نخوابیدن و حتی بیدار ماندن بعد از ساعت خواب نرمال می تواند باعث ایجاد حلقه های تیره دور چشم شود. کم خوابی می تواند باعث کدر شدن و رنگ پریدگی پوست شود و بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست را نمایان کند. همچنین کمبود خواب باعث تجمع مایعات زیر چشم و منجر به پف زیر چشم نیز می شود.

افزایش سن می تواند منجر به تیرگی دور چشم شود

افزایش سن نیز می توان منجر به ایجاد تیرگی زیر چشم شود. با افزایش سن پوست نازک تر می شود. همچنین کلاژن و چربی زیر پوست نیز که خاصیت ارتجاعی پوست را ایجاد می کند، کاهش می یابد. با این روند، رگ های خونی تیره زیر چشم بیشتر نمایان می شود و منجر به تیرگی پوست دور چشم ها می شود.

خستگی چشم

خیره شدن به تلویزیون و صفحه کامپیوتر می تواند فشار قابل توجهی به چشم های شما وارد کند. این فشار می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی دور چشم شود. در نتیجه پوست اطراف چشم می تواند تیره تر شود.

آلرژی ها

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم می تواند محرک ایجاد حلقه های تیره دور چشم باشد. وقتی در بدن واکنش آلرژیک ایجاد می شود یعنی بدن برای پاسخ به یک باکتری مضر هیستامین آزاد می کند. علاوه بر ایجاد علائم ناخوشایندی مانند خارش، عطسه، قرمزی و چشم های پف کرده، هیستامین می تواند باعث شود رگ های خونی گشاد شده و در زیر پوست بیشتر نمایان شوند. آلرژی ها می تواند باعث ایجاد خارش در پوست نیز شوند که این کار می تواند موجب وخیم تر شدن علائمی مانند التهاب، تورم و پاره شدن رگ های خونی شده و این امر موجب ایجاد سایه تیره زیر چشم ها می شود.

کم آبی بدن

کم آبی نیز یکی دیگر از دلایل تیرگی دور چشم می باشد. وقتی به بدن آب کافی نمی رسد، زیر پوست کدر و گود به نظر می رسد که به دلیل نزدیکی آن به استخوان زیرین است.

قرار گرفتن در زیر نور خورشید به مدت طولانی

آفتاب بیش از حد می تواند منجر به تولید ملانین اضافی در بدن شود (ملانین رنگدانه ای است که رنگ پوست را تولید می کند). آفتاب زیاد مخصوصا برای چشم ها می تواند موجب تولید زیاد رنگدانه های پوست و تیره تر شدن دور چشم ها شود.

ژنتیک

ژنتیک می تواند در ایجاد حلقه های تیره اطراف چشم موثر باشد. این ویژگی ارثی می تواند از بچگی ظاهر شود و با افزایش سن و به آرامی تشدید شود. همچنین بیماری های ارثی دیگر مانند مشکل تیروئید می تواند باعث ایجاد تیرگی دور چشم شوند.

عوامل دیگری که بر تیرگی دور چشم تاثیر دارند:

 • کاهش بافت چربی اطراف چشم
 • کم خونی ناشی از کمبود آهن
 • کشیدن سیگار
 • مالیدن مداوم چشم ها

روش های درمان تیرگی دور چشم

روش های درمانی مختلفی برای کاهش تیرگی دور چشم وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

 • لایه برداری شیمیایی برای کاهش رنگدانه ها.
 • جراحی با لیزر برای لایه برداری مجدد و افزایش سفتی پوست.
 • تزریق فیلر برای پنهان کردن رگ های خونی و ملانین که باعث تغییر رنگ پوست زیر چشم می شود.
 • برداشتن چربی برای حذف چربی و پوست های اضافه که باعث می شود سطحی صاف تر ایجاد شود.
 • استفاده از ایمپلنت های جراحی چربی یا محصولات مصنوعی.

رفع تیرگی دور چشم با جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی به رفع تیرگی اطراف چشم ها با حذف چربی ها و پوست اضافه اطراف چشم کمک می کند. پوست ناحیه زیر چشم بسیار ظریف و نازک است و معمولا افراد درباره عوارض جانبی احتمالی این جراحی صحبت می کنند. در کلینیک دکتر حامی این جراحی توسط پزشکی ماهر، با ارائه بهترین خدمات و با مناسب ترین هزینه انجام می شود. در تصویر روبرو نمونه انجام شده توسط دکتر حامی فرد را مشاهده می کنید.

رفع تیرگی دور چشم با درمان خانگی

درمان حلقه های تیره دور چشم به دلیل ایجاد کننده آن بستگی دارد ولی برخی از روش های خانگی برای درمان و کنترل آن موثر است که شامل موارد زیر می شود:

استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم و کوچک شدن رگ های خونی متورم شده کمک کند و می تواند باعث کاهش ظاهر پف کرده چشم شده و نیز به کاهش حلقه های تیره کمک کند. چند قطعه یخ را در دستمال پارچه ای تمیزی بپیچید و روی چشم های خود بگذارید. همچنین می توانید یک دستمال را با آب سرد خنک کنید و 20 دقیقه روی چشم های خود قرار دهید. این کار را تا زمانی انجام دهید تا دستمال گرم شود یا یخ ذوب شود.

ساعت خواب

افزایش ساعات خواب می تواند به کاهش تیرگی دور چشم کمک کند. کمبود خواب می تواند باعث رنگ پریدگی پوست و ایجاد حلقه های تیره دور چشم شود.

بالا نگه داشتن سر

بهتر است در هنگام خواب از بالشتی استفاه کنید که کمک کند تا سر خود را بالاتر نگه دارید. این کار مانع از تجمع مایع در زیر چشم می شود که می تواند باعث تورم و ایجاد پف زیر چشم ها شود.